Přeskočit na obsah

Skladování potravin – sušení a zavařování

    Sušení potravin je jedna z nejstarších forem skladování potravin. Zmínky o něm máme už z dob před 3 500 lety. Sušit se dá na slunci nebo ve větru. Anebo můžeme využít modernější způsoby a sušíme v troubě či v sušičce potravin.

    Susene ovoce

    Co a proč sušit?

    Sušit se dá skoro všechno – ovoce, zelenina, houby a klidně i maso. Sušené potraviny se pak dají krásně využít při kempování, turistice. Sušený česnek či cibuli můžete podrtit a vytvořit vlastní koření. Sušené ovoce je skvělou svačinou či jej můžete přidat do snídaní. Směs sušené zeleniny můžete například zalít horkou vodou a máte prakticky domácí instantní polévku.

    Jak sušit?

    1. Kamna či radiátor

    Základním způsobem je sušení na suchém a teplém místě. Sucho ve vzduchu je opravdu důležité, neboť vlhkost rychle způsobuje plesnivění potravin. Sušení tímto způsobem je záležitostí na více dní a přes noc je třeba potraviny zakrývat.

    1. Trouba

    Sušení v troubě má tu nevýhodu, že se hodně spotřebovává elektřina či plyn. Dvířka od trouby musí být po celou dobu otevřená, aby se mohla přebytečná vlhkost unikat. Každý druh ovoce a zeleniny vyžaduje různou dobu sušení a teplota se většinou pohybuje mezi 50 až 60 stupni Celsia.

    1. Sušička

    Nejvíce pohodlnou variantou je určitě sušička na ovoce. Na internetu se dají sehnat různé typy. Vhodné je vybírat podle plánovaného objemu sušeného ovoce, výkonu (optimálně 500 W) a spotřeby energie.

    Štítky: