Máme pro vás pár tipů, jak správně nakupovat a zbytečně neplýtvat. Když si tyto
jednoduchá pravidla osvojíte, můžete se i vy podílet na snížení objemu vyhozených potravin,
protože tato změna začíná u každého z nás.
- Před každým nákupem je opravdu důležité si jej správně naplánovat. Dobré je mít představu o tom, co chcete připravovat k jídlu, a podle toho si napsat seznam potřebných surovin, které nenajdete doma ve spižírně nebo lednici.
- Až na nákup vyrazíte, snažte se nechodit do obchodu hladoví. Hlad má totiž „velké oči“ a pak se stane, že toho často nakoupíte víc, než je potřeba.
- Důležité je také zachovat chladnou hlavu a nepodléhat marketingovým akcím přímo v obchodě. Množstevní slevy jsou zrádné a zboží navíc často končí v koši.
- Chápeme, že času není nikdy dost, ale lepší je nakupovat častěji čerstvé potraviny než jednorázové mega nákupy.
- Nakoupené potraviny je potřeba správně skladovat, aby si jídlo udrželo svou kvalitu po delší dobu. Každá potravina vyžaduje individuální podmínky. Některé potraviny je vhodné uložit co nejdříve do lednice, jiné se hodí spíše do spíže (např. banány a rajčata).
- Víte, že lednice má několik teplotních zón? Nejnižších teplot dosahuje spodní část lednice, a proto je vhodná pro maso a ryby, prostřední část se nejlépe hodí pro mléčné výrobky. Úplně nahoře v ledničce je vyšší teplota, proto tam lze uložit např. uvařená jídla. Dvířka lednice, kde je teplota proměnlivá, jsou vhodná např. pro nápoje a vajíčka. Vždy uspořádejte potraviny podle doby spotřeby (vepředu, tzv. na očích, by měly být ty, které je třeba spotřebovat nejdříve).
- Pokud neodoláte lákadlu nákupu v akci a nakoupíte větší množství určité potraviny, je možné část zamrazit, zavařit nebo usušit, a pak sníst později.
- Snažte se vařit menší porce, aby zbytečně nevznikaly velké přebytky, které člověk není schopen sníst.
- Na rostlinné zbytky je vhodné založit kompostér, ten lze pořídit i do bytu.
- Ovadlou zeleninu a ovoce lze také spotřebovat například pomocí odšťavňovače nebo do vývaru.